MK.94 "MAVİ KUTU" GÜRÜLTÜ ÖLÇÜM MONİTÖRÜ

    1994 yılından itibaren, yüksek seviyede ses ve müzik yayını yapan umuma açık yerlerde Gürültü Ölçüm Monitörü kullanımı zorunludur. Kullanım yerleri Diskotek, Gazino, Dans ve Düğün Salonu, Kafeterya, kahvehane, lunapark, piknik yeri, Açık hava sineması, klüp, lokanta, bar, kamuya açık eğlence yerleri, deniz araçları, konutlarda bahçe balkon ve avlular gibi yerlerdir. MK.94 “ Mavi Kutu “ Gürültü Ölçüm Monitörü ile, müzik yayını yapılan eğlence yerlerinden çevreye yayılan gürültü seviyesinin Gürültü Kontrol Yönetmeliklerinde belirtilen sınırlar içinde tutulması, izin verilen eşdeğer gürültü seviyesi (Leq) aşıldığında müzik tesisatını besleyen enerji hattının otomatik olarak kesilmesi ve kesinti sayısının ceza puanı sayacından okunması sağlanmaktadır.

  Cihaz, toza ve suya dayanıklı membran ön panele sahiptir. Anlık gürültü seviyesi, normal çalışma sırasında ön panel üzerindeki 5 adet LED ile analog olarak, 4 haneli sayısal göstergeden ise dBA cinsinden sayısal olarak izlenebilmektedir. Mikrofonun kopuk olduğu veya çıkış enerjisinin kesilmiş olduğu da ön paneldeki 2 farklı LED ile izlenebilmektedir.

 

        Ön panel üzerindeki ( S ) seçme butonuna basılarak;

Eşdeğer gürültü sınır seviyesinin kaç defa geçilmiş olduğu (Kesme Sayısı)

Mikrofonun Kesik Kalma Süresi.

Cihazın Toplam Çalışma Süresi.

Eşdeğer Gürültü Sınır Değeri izlenebilmektedir.

 

220VAC şebeke voltajı ile çalışmakta olan cihaz, bağımsız olarak açılabilen ve gerektiğinde mühürlenebilen iki ayrı bölmeden oluşmaktadır. Alt bölmede bulunan mikrofon, şebeke ve tesisat bağlantı klemensleri ile kolay montaj sağlanmıştır. Üst bölmede bulunan mikroişlemci denetimli elektronik kart üzerindeki ayar trimpotu ile ses seviyesi ölçüm kalibrasyonu yapılabilmektedir. Yönetmeliklerde istenilen değerlere uygun olarak proğramlanıp kalibrasyon kontrolü yapılan cihaz, harici müdahalelere karşı mühürlenerek korunmaktadır.

 

TEKNİK ÖZELLİKLER

·        Ölçüm Aralığı : 70-100/80-110/90-120dBA

·        Kesme Sınır Değeri : 85,86,87,.…,115 dBA

·        Besleme Voltajı : 220VAC±%10, 50Hz.

·        Çekilen Güç : 4 Watt max.

·        Anahtarlama Akımı : 16Amp.max.

·        Boyutlar : 20x31x9 cm