Ana Sayfa > Ürünler>Sulama Kontrol> Depo Dolum

DEPO OTOMATİK DOLUM CİHAZLARI

Su deposu gibi depoların uzaktaki pompaları kontrol ederek dolumu içindir. Pompa depo otamasyonu için, günde bir iki defa kontrol gerektiren sistemlerde bekçi kontrolü de varsa, standart NF3271  kullanılarak sistem çözülebilir. Daha fazla kontrol gerektiren veya bekçi bulunmayan sistemler için otomatik dolum sistemi kullanılır.

RF OTOMATİK DOLUM SİSTEMİ

Depo dolumu için radyo frekansı ile haberleşme tekniğini ( RF Modem ) kullanılır. Antenlerin aralarında bir engel olmadığında 4500metreye kadar güvenli iletişim sağlanılır. Menzil yetersizliği veya arada tepe gibi engeller varsa Tekrarlayıcı (Repeater) ünitesi kullanır. Depo ünitesi ve pompa ünitesi olarak iki kısımdan oluşur.

Depo Ünitesi : Depo ünitesinde NF3420 otomatik arayıcı kullanılır. Bir veya daha fazla sayıda seviye algılayıcıdan (şamandıra) gelen bilgiye göre sistemdeki pompa veya pompaları kontrol eder. İletişimde sorun oluşursa yani Pompa ünitesinden yanıt gelmezse alarm çıkışı oluşturur. 12VDC veya 220VAC ile çalışır. Depoda elektrik olmaması durumunda Güneş enerjisi ile çalışması için güneş pili, regülatör ve akü kullanılır. Akü sistemi en az 2 gün güneş görmeden çalışabilecek şekilde boyutlandırılır. Anten hariç 105x110x50mm boyutlarında aluminyum kutuda üretilmektedir. Solda, üstte 3 pompayı kontrol eden 3 girişli bir NF3420 görülmektedir.

Pompa Ünitesi : NF3421, NF3422 veya NF3423 ünitesi kullanılır. 220V ile çalışır. Normal röle çıkışlı veya Start-Stop olarak üretimi yapılır. Anten hariç 105x110x50mm boyutlarında aluminyum kutuda üretilmektedir. Solda altta NF3421 görülmektedir.

Tekrarlayıcı (REPEATER): Menzil yetersizliğinde veya arada tepe gibi engeller varsa kullanılır. Depo ve Pompa ünitesinden gelen mesajların karşı tarafa iletilebilmesi için tekrarlayan otomatik arayıcıdır.  

GSM OTOMATİK DOLUM SİSTEMİ

Depo dolumu için GSM ( Cep Telefonu ) şebekesi kullanılır. GSM şebekesi kullanıldığı için herhangi bir menzil sorunu yoktur. Cep telefonunun çalıştığı bütün ortamlarda kullanılabilir. Solda NF3450 otomatik arayıcı ve altta GSM otomatik dolum sisteminde kullanılan parçalar toplu halde görülmektedir. Depo ünitesi ve pompa ünitesi olarak iki kısımdan oluşur.

Depo Ünitesi : Depo ünitesinde NF3450 otomatik arayıcı ve GSM modem kullanılır. Depoda elektrik olmaması durumunda Güneş enerjisi ile çalışması için güneş pili, regülatör ve akü kullanılır. Akü sistemi en az 2 gün güneş görmeden çalışabilecek şekilde boyutlandırılır.

Pompa Ünitesi : NF3271, NF3272, NF3273 veya NF3274 cihazları kullanılır. NF3270 serisi cihazlar için daha detaylı bilgi için tıklayınız.

NF3450 : Otomatik arayıcıdır. 1 ile 5 arasında şamandıra veya seviye algılayıcı girişine sahiptir. Şamandıralardan gelen seviye bilgisine göre GSM Modem ile NF3270 kumandalarını arayarak pompa ünitelerini kontrol eder.   

  • Özellikle Su tankının otomatik dolumunu sağlamak için tasarlanmıştır.
  • GSM şebekesi ile çalışır.
  • NF3271 Telefonla kumanda cihazlarıyla birlikte kullanılır.
  • Gönderdiği komutlarla Telefonla Kumandayı otomatik olarak kontrol eder.
  • Problemle karşılaştığında, görevlinin cep telefonuna kısa mesaj (SMS) ile uyarı bildirir.
  • Broşür ve daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

 

SMS OTOMATİK DOLUM SİSTEMİ

Depo dolumu için Cep Telefonu Kısa Mesajı (SMS) kullanılır. GSM şebekesi kullanıldığı için herhangi bir menzil sorunu yoktur. Cep telefonunun çalıştığı bütün ortamlarda kullanılabilir. Depo ünitesi ve pompa ünitesi olarak iki kısımdan oluşur.

Depo Ünitesi : Depo Ünitesi, şamandıra veya seviye rölesinden gelen bilgiye göre "Pompa Ünitesine" SMS "Kısa Mesaj" göndererek kontrol eder. Pompa ünitesinden yanıt gelmediğinde veya bir sorun oluştuğunda  ilgili kişiye mesaj göndererek sorunu bildirir. Cihaz 12V ile çalışır. Depoda elektrik olmaması durumunda Güneş enerjisi ile çalışması için güneş pili, regülatör ve akü kullanılır. Akü sistemi en az 2 gün güneş görmeden çalışabilecek şekilde boyutlandırılır.

Pompa Ünitesi : Depo Ünitesinden gelen mesaj bilgilerine göre pompayı kontrol eder. Cihaz 12V ile çalışır. Röle çıkışları 3A kapasitededir.

  • Özellikle Su tankının otomatik dolumunu sağlamak için tasarlanmıştır.
  • GSM şebekesi ile çalışır.
  • Gönderdiği komutlarla Pompayı otomatik olarak kontrol eder.
  • Problemle karşılaştığında, görevlinin cep telefonuna kısa mesaj (SMS) ile uyarı bildirir.

OTOMATİK DOLUM TARİHÇESİ

Nefer Elektronik, depo dolumu amaçlı ilk otomatik dolum sistemini 2003 yılında üretmiştir.

2003 yılında üretmiş olduğumuz ilk otomatik dolum sistemi, Depo ile 150km mesafedeki pompa istasyonu arasında PTT telefon hatları kullanılarak gerçekleştirilimiştir. Günümüzde GSM hatları yaygınlaştığı için, bu tip otomatik dolum üretilmemektedir.

PTT hatlı otomatik dolum sisteminde pompayı kontrol için, 1996 yılında tasarlanıp 1997'den beri sürekli geliştirilerek, halen üretilmekte olan NF3200 telefonla kumanda ünitesi kullanılmıştır.

İlk depo dolumun kullanma kılavuzu için burayı tıklayabilirsiniz.

İLGİLİ SAYFALAR : Kumanda Ürünleri, Arayıcı Üniteleri

< Nefer Home Page >< Who is Nefer >< Projects >< Products >< Test Devices >< Service >< e-mail >